DOĞA OKULLARI’NIN ÜSTÜN ZEKÂLILAR İLKÖĞRETİM OKULLARI TÜRKİYE’YE YAYILIYOR!
  • KAMPÜS FİLTRELE




  • KAMPÜS ADINA
    GÖRE ARA

    Kampüs adını arama kutusuna yazarak
    kampüs ara butonuna tıklayınız.



  • BİZ SİZİ ARAYALIM




DOĞA OKULLARI’NIN ÜSTÜN ZEKALILAR İLKÖĞRETİM OKULLARI TÜRKİYE’YE YAYILIYOR!

1.12.2016 | Doğa Okulları

DOĞA OKULLARI’NIN ÜSTÜN ZEKÂLILAR İLKÖĞRETİM OKULLARI TÜRKİYE’YE YAYILIYOR!

Doğa Okulları, Avcılar, Kadıköy ve Acarkent kampüslerinde 8 yıldır başarıyla devam eden Üstün Zekâlılar İlköğretim Okullarını diğer illere de taşıyor.

130 ve üzeri IQ puanına sahip çocuklara yönelik Bursa, İzmir, Antalya ve Ankara Kampüsleri İlköğretim Okulları, yeni eğitim-öğretim döneminde eğitim hayatına başlıyor. Doğa Okulları’nın İstanbul’daki kampüsleri ise bu yıl ilk üstün zekâlı mezunlarını veriyor. 

İstanbul’daki 3 ilköğretim okulunda üstün zekalı çocuklara 8 yıldır başarıyla eğitim veren Doğa Okulları, yeni eğitim-öğretim Üstün Zekâlılar İlköğretim Okullarını Türkiye’nin diğer illerinde de yaygınlaştırıyor. 


Üstün yetenekli ve üstün zekâlı çocuklar için veli gözlem anketi için tıklayınız...
 

Yeni eğitim-öğretim dönemine hazır olan Doğa Okulları Bursa Hamitler Kampüsü’ne kayıtlar başladı. Okula, özel zekâ testleriyle 130 ve üzeri IQ puanı alan çocuklar, daha sonra gerçekleştirilen mülakatın ardından kabul ediliyor. Bursa’yı; İzmir Çiğli, Antalya Muratpaşa ve Ankara Çayyolu Üstün Zekâlılar İlköğretim Okulları takip edecek. ‘’Doğa konseptli eğitim modeli’’ ile öğrencilerini bugünden geleceğin dünyasına hazırlayan Doğa Okulları, İstanbul’da Acarkent, Avcılar ve Kadıköy Üstün Zekâlılar İlköğretim Okulları’ndan  ilk mezunlarını ise bu yıl verecek.


Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Üstün zekâlı bireyler toplumun yüzde 2’lik bir grubunu temsil ediyor. Çocuğun üstün zekâlı olduğunun tespitinin mutlaka bir uzman tarafından özel zekâ testleriyle belirlenmesi gerekiyor. Test sonucu  IQ puanı 120-130 arası olarak belirlenen çocuklar ‘’parlak zekâlı’’, IQ‘su 130 ve üzeri olan çocuklar ‘’üstün zekâlı’’, 145 ve üzeri ise ‘’dahi’’ olarak tanımlanıyor. Peki bu çocukların özellikleri neler?

•    Üstün zekâlı çocukların fiziksel gelişimi de yaşıtlarından önde oluyor. Erken yürüyor ve erken konuşuyorlar. 

•    Küçük yaşta geniş bir söz dağarcığına sahip oluyor, kendilerini iyi ifade edebiliyorlar.

•    Herşeye karşı meraklı ve özel ilgi alanlarına sahip çocuklar oluyorlar. Yaşıtlarına göre gelişkin bir akıl yürütme ve soyut düşünme yetenekleri bulunuyor. 

•    Hızlı öğrendikleri için derslerde çabuk sıkılıyorlar ve dersin işleyişini etkileyebiliyorlar. Bu durum bazen ‘’davranış bozukluğu olan çocuk’’ olarak algılanmalarına neden olabiliyor.


Üstün Zekâlı Çocuklara Neden Farklı Eğitim Gerekli: ‘’Einstein Örneği’’

Dünyada iz bırakmış, çalışmalarıyla çığır açmış üstün zekalı isimler, eğitim hayatlarında diğer çocuklardan farklı oldukları ve yeteneklerine uygun eğitim alamadıkları için yaşadıkları güçlüklerle de biliniyor.


İzafiyet Teorisi’ni geliştiren, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarında önemli katkılar sağlayan Albert Einstein, konuşmaya geç başlamış ve içine kapanık bir çocukluk geçirmiş.  Okulu hiç sevmemiş olan Einstein, öğretmenleri tarafından ‘aklı yavaş çalışan ve hayal aleminde dolaşan bir çocuk’ olarak tanımlanmış. 


Ampul, telgraf ve daha bir çok buluşa imza atmış Thomas Edison ise ilköğretim çağında ‘algılama yetersizliği’ gerekçesiyle okuldan atılmış. Özellikle matematiği anlamakta güçlük çekmiş. Odaklanma sorunu yaşayan Edison, okuldan ayrılarak 3 yıl özel öğretmen eşliğinde eğitimine devam etmiş. Nikola Tesla da, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fizik bilgini olarak bilim dünyasının önemli isimlerinden. Çocukluğu boyunca annesiyle yaptığı küçük ev aletleri projeleriyle ilgilenen Tesla, daha sonra bilindiği gibi elektriği bulan isim oldu.  


Özel Eğitimli ‘’Gölge Öğretmenler”e İhtiyaç Duyuyorlar

Üstün zekâlı çocukların öğretmenlerinin de ‘’gölge öğretmen’’ diye tabir edilen özelliklerde olması gerekiyor. Gölge öğretmenler, hızlı öğrendiği için çabuk sıkılan ve dersten kopan bu çocukları sürekli ders anlatarak pasif bir sürece sokmuyor. Tersine çocukları konuşturarak, öğrendiklerini tartışmalarını sağlayarak interaktif bir öğrenme süreci uyguluyor. Doğa Okulları’nın Üstün Zekâlılar İlköğretim Okulları’nın eğitimcileri, üniversitelerin Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Lisans Programı mezunlarından oluşuyor. 

Eğitime Neden İlköğretimde Başlanır? 

Çünkü anaokulu döneminde çocuğun üstün zekâlı olduğunu tespit etmek mümkün değil. En sağlıklı tespit ilköğretim seviyesinden itibaren yapılabiliyor.

Nasıl Bir Eğitim Uygulanır?

Doğa Okulları’nın Üstün Zekâlılar İlköğretim Okulları’nda çocukların kendilerini sosyal alanlarda özgürce ifade etmelerine imkan tanınıyor. Dil alanları gelişime çok açık olan bu çocuklara ek yabancı diller öğretiliyor. Satranç, ekoloji, müzik, drama, resim gibi branş dersleri ise eğitimlerinin vazgeçilmezleri arasında. Üstün Zekâlılar İlköğretim Okullarında  müfredat dersleri  yoğunlaştırılmış bir programla, derinleştirme, projelendirme ve felsefi tartışma yöntemleriyle öğretiliyor. Çocuklar öğrendikleri bilgiyi tartışarak pekiştiriyor, projelendirerek uygulamaya geçiriyor.  


Latince’den Felsefi Sorgulamaya ve Mitoloye “Fark Dersleri

Müfredata ek olarak üstün zekâlı çocukların ‘’Fark Dersleri’’ adı altında özel dersleri de bulunuyor. Çocuklar bu dersler ile yeni şeyler öğrenmeye ve araştırmaya yönlendiriliyorlar. Fark dersleri şunlardan oluşuyor:

•    Lego Yaratıcı Yazarlık
•    Deneylerle Bilim Atölyesi
•    Sosyal -  Duygusal Beceriler
•    Latince ve Roma Medeniyetleri
•    Bilimsel Proje ve Tasarım
•    Robotik
•    Almanca & Fransızca
•    Astronomi

Neden Diğer Çocuklarla Aynı Kampüslerde Eğitim Alıyorlar?
 

Üstün zekâlı çocuklar Doğa Okulları’nda  ihtiyaçlarına uygun eğitimi alırken diğer çocuklarla aynı kampüs içinde birlikte oluyorlar. Böylece diğer çocuklardan farklı hissetmekten kaynaklı problemler yaşamamaları ve uyum sağlamaları için gerekli dengeyi kurmaları sağlanıyor.   


Sosyal ve Duygusal Olarak da Destekleniyorlar 


Üstün zekâlı çocuklar dünyada adil olmayan durumlara karşı duyarlı oluyor. Mükemmeliyetçilik ve başaramama endişesi, ilgi alanlarının arkadaşlarından çok farklı olması nedeniyle anlaşılamama duygusu ve kaygı yaşayabiliyor. Doğa Okulları Üstün Zekâlılar İlköğretim Okullarında çocuklar sadece mekanik olarak öğrenmiyor, sosyal ve duygusal olarak da desteklendiği için hem duygusal, hem bilişsel düzeyde gelişiyor.